V každej dobe sa spomedzi aktívnych jednotlivcov vykryštalizujú osobnosti, ktoré sa pričinia o napredovanie spoločnosti. Mnohokrát sa stáva, že sa na nich vo víre katastrof a senzácií minulých období zabudne. A pritom by dobré skutky ľudí, ktoré nevykonávali kvôli dosiahnutiu slávy či uznania, ale skôr na základe osobného presvedčenia alebo možno až na úrovni samozrejmej povinnosti, mohli inšpirovať nasledujúce generácie k ďalším činom, ktoré by spoločnosť pozdvihli.
A nemusí ísť o nijako senzačné skutky. Niekedy stačí, že sa niekto chce v čase krízy postarať o veci verejné tak, že ľuďom uľahčí život, pomôže im trochu odľahčiť od tlaku štátu, mocipánov či inej deštruktívnej sily, nezištne pomôže naštartovať expanziu mesta po období, keď v ňom zúrila vojna, alebo poskytne naplnenie základných ľudských potrieb obyvateľom, ktorých sužuje hlad. V časoch biedy to často býva len séria pomerne jednoduchých a nenákladných opatrení, pri ktorých stačí zostať čestný a „držať sa zdravého rozumu“. Ale aj keď to znie takto strašne jednoducho, nástrahy opojenia mocou a peniazmi sa zdajú byť silnejšie ako väčšina jedincov.
Jedným z tých, ktorí pokušeniu moci odolali, bol už takmer storočie zabudnutý starosta mesta Košice, JUDr. Pavol Novák. Svoju „misiu“ dobrej vôle začal v Košiciach pred 99 rokmi, ihneď po prvej svetovej vojne a vzniku Československa – a po dvoch desaťročiach mu ju preťala séria utláčateľských režimov, ktoré na Slovensku nastali.
Jediný pamätník práce Dr. Nováka, ktorý v Košiciach až do vzniku tejto knihy zostal, je jeho pôvodné sídlo – vila, ktorá sa nachádzala na brehu jedného z ramien rieky Hornád (dnes Rumanova 2). A práve tá sa v roku 2016 stala akýmsi osobným majákom pána Nováka, stala sa indíciou na vyhľadanie jej prapôvodného majiteľa. Výprava do histórie dopadla úspešne a o Dr. Novákovi sa vyplavili na svetlo dnešného sveta informácie, ktoré ho vracajú na výslnie spoločnosti.
V štýle tejto symboliky by sme radi použili tento pomyslený maják – a pritom reálne sa v Košiciach nachádzajúci pamätník – vilu Dr. Nováka ako miesto, z ktorého humánne aktivity pre spoločnosť vzišli – a aj keď boli kvôli utláčateľským režimom na niekoľko desaťročí prerušené – bude sa v nich pokračovať.
V minulosti v tejto vile pôsobil prvý starosta mesta Košice, Dr. Pavol Novák, ktorý vracal do vojnou zdevastovaného mesta nádej a radosť zo života a dnes tu sídli organizácia, ktorá jeho životné dielo oceňuje a v tradícii pokračuje šírením diela ďalšieho humanistu svetového formátu – L. Rona Hubbarda, ktorý sa svojím životným dielom pričinil o zlepšenie života miliónov ľudí po celom svete, či už v oblasti ľudských práv, protidrogovej prevencie a rehabilitácie, vďaka svojim prevratným objavom v oblasti ľudskej mysle a ducha alebo rozsiahlemu šíreniu morálneho kódexu založenom na zdravom rozume.
Napriek tomu, že v dnešnej nemorálnej spoločnosti bývajú za vzory prezentované skôr degradované osobnosti, ktorým na osudoch ľudí veľmi nezáleží, my sa hlásime k tradícii zlepšovania spoločnosti akoukoľvek prospoločenskou formou. A aj keď sa dnešná doba nenesie v duchu cnostných ľudských hodnôt, ja verím, že každý slušný človek myšlienku obnovenia alebo kontinuity humánneho rázu privíta.
Dr. Novák v popredí vpravo v okuliaroch.
Keď sme sa začali zaujímať o Dr. Pavla Nováka, niekdajšieho starostu mesta Košice, zistili sme, že o ňom neexistuje žiadna ucelená štúdia a pritom to bol veľmi výnimočný človek, ktorý v ťažkých časoch odviedol v službách pre mesto kus dobrej práce. Poskladať ucelený príbeh o tomto slušnom politikovi a právnikovi znamenalo starostlivé skúmanie medzivojnových periodík v meste, prehľadávanie mestského archívu, pátranie po jeho potomkoch, vycestovanie do jeho rodiska, kontaktovanie rôznych ľudí, ktorí s jeho životom nejako súviseli, a následné skladanie naozaj malých kúskov mozaiky do uceleného diela. Projekt sa nakoniec podaril a výsledkom je vskutku unikátna kniha.
Keďže Dr. Novák bol starostom Košíc, v úvode stručným a výstižným spôsobom poskytujeme pomerne ucelený prierez históriou mesta Košice. Brali sme pritom ohľad na to, že ju nepíšeme len pre odborníkov v oblasti histórie, u ktorých sa znalosť mnohých politických i historických udalostí považuje za samozrejmosť. Chceli sme ju napísať pre ľudí, ktorí sa radi dozvedia o humanistoch minulých dôb, ktorým sa podarilo dosiahnuť hodnotné efekty pre spoločnosť. Presne takým bol Pavol Novák, ktorý napriek pohnutým časom, v ktorých sa spoločnosť v jeho období nachádzala, dokázal svoje okolie zlepšovať a stal sa príkladom toho, ako hodnotný môže byť jeden človek pre svoju komunitu.
Primárnym popudom k zdokumentovaniu príbehu starostu Dr. Pavla Nováka bola vila, ktorá sa v meste stále nachádza a svojou majestátnosťou pripomína, že jej autorom mohol byť niekto významný. Zistili sme, že niekdajšie rodinné sídlo pána Nováka má skutočne niekoľko jedinečných charakteristík, a tak sa v knihe podrobne zaoberáme aj týmto hmotným dedičstvom po košickom humanistovi.
Pohľad na vilu od Mlynského náhonu, 30. roky a súčasnosť